Začíname s fotením: Expozícia a jej prvky

Začíname s fotením: Expozícia a jej prvky

Začiatky bývajú ťažké. Nič však nie je nemožné. Stačí vám trochu vytrvalosti a odhodlanosti a môžete zvládnuť všetko.

16.07.2019 | Hi Promotion s.r.o. | aqt.sk

Čo by ste mali vedieť o expozícii?

 

Expozícia je kľúčová a vďaka nej sa vám podarí zachytiť skvelý obraz. Ak sa naučíte, ako expozícia funguje, o to skôr prevezmete kontrolu nad svojím fotoaparátom. A výsledok? Lepšie fotografie. 

 

Expozíciu vytvárajú:

-          Clona

-          Rýchlosť uzávierky

-          ISO

Prvky majú vplyv na viac než len expozíciu. Tiež spôsobujú zmeny hĺbky ostrosti, rozmazania pohybu a digitálneho šumu.

Ďalším aspektom je takzvaný expozičný trojuholník, ktorý z týchto troch prvkov pozostáva. Kombináciou nastavení budete kontrolovať množstvo svetla. Platí, že čím je vyššie ISO, tým viac svetla zachytíte, zatiaľ čo pri clone a rýchlosti uzávierky je to naopak. Ak teda zmeníte jedno nastavenie, musíte zmeniť aj tie ostatné.

 

Clona

Clona predstavuje otvor vo vnútri šošovky, cez ktorý preniká svetlo. Čím je otvor širší, tým viac svetla ním prejde. Nie je to však úplne jednoduché. Pri rozširovaní clony znižujeme číslo f/, vďaka čomu digitálna zrkadlovka prepúšťa viac svetla. Ide o funkciu, ktorú využijete v prípade, že je fotený objekt slabo osvetlený. Majte ale na pamäti, že sa spolu s funkciou znižuje aj hĺbka ostrosti, čo nie je vždy ideálne.

Clona patrí medzi základné nastavenia. Preto by ste ju mali nastaviť ako prvú, pretože ovplyvní, aká veľká časť fotenej scény bude zaostrená.

 

Rýchlosť uzávierky

Ide o časový úsek, kedy je otvorená uzávierka. V preklade teda čas, počas ktorého senzor vidí scénu, ktorú chceme nasnímať a zaznamená ju.

Aby ste zabránili rozmazaniu pohybu, používajte časy 1/60 a kratšie. Samozrejme, rýchlosť uzávierky sa líši podľa situácie. Pri športových fotografiách pokojne voľte rýchlosť 1/4000, pri nočnom fotografovaní zas dlhšie časy. Všetko totiž záleží na tom, čo snímate a koľko svetla máte k dispozícii.

 

ISO

Ako náhle svetlo prešlo otvorom a bolo filtrované rýchlosťou uzávierky, narazí na senzor. A vtedy sa musíte rozhodnúť, ako nastaviť ISO.

Pri zvyšovaní čísla ISO sa zvýši expozícia. Súčasne sa však znižuje kvalita obrazu kvôli digitálnemu šumu.

Hoci ste len začiatočníkom, k digitálnej zrkadlovke si môžete dokúpiť ďalšie foto príslušenstvo ako napríklad statív a objektív, vďaka ktorým sa vaše fotografie zdokonalia.

Hodnotenie

Začíname s fotením: Expozícia a jej prvky
Hodnotenie 5 z 5
Počet hlasov 4
Pridať top správu
Predchádzajúci Nasledujúci
Vyhľadávanie
Vyhľadať
Monitoring
Odoslať Viac
VÝHODY REGISTRÁCIE

Publikovanie PR správ
Zápis v katalógu
SEO spätné odkazy
Monitoring

Vyskúšaj zdarma