Ako ukončiť pracovný pomer v skúšobnej dobe ?

Ako ukončiť pracovný pomer v skúšobnej dobe ?

Dôvod na podanie výpovede môže byť niekoľko. Či už zo strany zamestnanca alebo zamestnávateľa.

27.05.2021 | PoctiveSEO | aklp.sk

Či už zamestnanec, alebo zamestnávateľ, obidve strany sú oprávnené ukončiť pracovný pomer. Ako je to ale s výpoveďou v skúšobnej dobe? 

Možnosti podania výpovede

Podanie výpovede je právnym úkonom, ktorý môže vykonať zamestnanec aj zamestnávateľ.

Pracovný pomer môže zamestnanec ukončiť:

dohodou

výpoveďou

okamžitým skončením

skončením v skúšobnej dobe

skončenie pracovného pomeru dohodnutého na určitú dobu

Výpoveď v skúšobnej dobe

Ak sa rozhodnete podať výpoveď v skúšobnej dobe, je nevyhnutné, aby ste dodržali výpovednú dobu. Ak sa však s vaším zamestnávateľom zhodnete na výpovedi dohodou, v takom prípade nejde o skončenie pracovného pomeru v skúšobnej dobe, ale o dohodu o skončení pracovného pomeru.

 

Ak sa, ale nachádzate v skúšobnej dobe, nie je dôvod si výpoveď komplikovať, preto si radšej zvoľte možnosť skončenia pracovného pomeru v skúšobnej dobe, a to podľa § 72 Zákonníka práce.

 

Kedy podať výpoveď?

§ 72 Zákonník práce hovorí, že pracovný pomer môže v skúšobnej dobe skončiť zamestnanec alebo zamestnávateľ z akéhokoľvek dôvodu bez uvedenia dôvodu. Samozrejme s výnimkou tehotných žien, matiek do konca deviateho mesiaca po pôrode a dojčiacich žien.

 

Správny čas na podanie výpovede v práci, môže byť kedykoľvek počas trvania skúšobnej doby. Spravidla by sa však rozhodnutie malo doručiť zamestnávateľovi aspoň 3 dni pred plánovaným odchodom. 

 

Pozor! Aj pri skončení pracovného pomeru v skúšobnej dobe je potrebné dodržať písomnú formu. 

 

Dať výpoveď a zmeniť zamestnania je veľký krok, ktorý je potrebné poriadne si premyslieť. Je dôležité, aby ste vedeli prečo ste sa tak rozhodli. Mali ste zdravotne dôvody? Nesadli ste si s kolegami?

Vedzte, že hľadanie novej práce môže byť behom na dlhé trate, a ak ešte prácu nemáte istú, mali by ste sa určite prihlásiť na úrad práce. Popri tom môžete do seba investovať napríklad kurzom osobného rozvoja a inými. Hlavne by ste nemali nič nechávať na náhodu.

 

Hodnotenie

Ako ukončiť pracovný pomer v skúšobnej dobe ?
Hodnotenie 4.4 z 5
Počet hlasov 5
Pridať top správu
Predchádzajúci Nasledujúci
Vyhľadávanie
Vyhľadať
Monitoring
Odoslať Viac
VÝHODY REGISTRÁCIE

Publikovanie PR správ
Zápis v katalógu
SEO spätné odkazy
Monitoring

Vyskúšaj zdarma