Chcete sa donútiť čítať? Možno vám chýba motivácia

Chcete sa donútiť čítať? Možno vám chýba motivácia

Niekoľko dôvodov, prečo začať čítať ešte dnes!

09.10.2020 | Global Services Slovakia s.r.o. | www.brigada.sk

Dnešná doba technológií prináša toľko informácií, že zabúdame na klasickú literatúru. Väčšina ľudí dnes presedlala na online články a statusy na sociálnych sieťach. Medzi nami sa však stále nájdu podporovatelia klasickej literatúry – nie iba odbornej, ale aj populárnych románov, noviel alebo poviedok. Knihy nemajú za úlohu iba informovať, alebo aj zabaviť. Okrem toho, tu je hneď niekoľko dôkazov, že z nás robí zdravších, tolerantnejších, ale aj lepších ľudí:

 

Redukuje stres a depresiu

Ťažký deň v práci alebo v škole? Kniha pomôže! Čítanie dokáže vonkajší svet úplne uzavrieť a nechať vás úplne osamote – iba vy a postavy v knihe. Vďaka tomu knihy pôsobia ako únik z reality a aspoň nachvíľu dá vydýchnuť tvojej hlave. Na čas, čo budeš čítať, ťa oprostí od problémov a ľudí. O čítaní niektorí ľudia vravia ako o meditácií, pretože milujú, ako ich knihy dokážu vyňať z reality.

 

Rozširuje náš pohľad na svet aj veci

Ako raz povedal slávny Denis Diderot: Nebojte sa človeka, ktorý prečítal mnoho kníh, ale toho, ktorý prečítal iba jednu. Tým, že budeš čítať viac kníh sa ti otvorí úplne nový svet. Pomocou kníh ľudia šíria svoje myšlienky a poznatky – jednoducho, čím viac kníh prečítaš, tým viac sa budeš vzdelávať, či ide o život alebo o nejakú konkrétnu časť odboru. Literatúra ti ponúkne rôzne hľadiská, donúti ťa sa zamyslieť a myslieť.

 

Podporuje fantáziu a empatiu

Pri knihách je fantázia veľmi podstatná, pretože to čo čítame si mnohokrát musíme vizualizovať. Postupom času sa nám však fantázia zlepší a dokážeme si dej aj charaktery v knihe o dosť rýchlejšie predstaviť.

Príbehy, nech sú dojemné, dobrodružné, so šťastným koncom alebo tragické nás donútia sa vcítiť do postavy, o ktorej čítame- premýšľame nad ňou a ak je kniha kvalitne napísaná, dokážeš sa ňou aj stať.

 

Rozširuje slovnú zásobu

Ako náučná, tak aj populárna literatúra môže pomôcť vašej slovnej zásobe. Cudzie slovíčka ktoré jednoducho nechápete si môžete dohľadať, avšak aj bez toho, aby si všetko vyhľadával, sa ti isté slovné spojenia alebo iné jednoduchšie slová uložia do pamäte.

Pre tých, čo sa učia, alebo by sa skôr chceli naučiť cudzím jazykom, tak čítanie kníh v inej reči je najlepšia pomôcka.

 

 

Knihy majú samozrejme ešte viac benefitov, dobre vplýva napríklad na stimuláciu mozgu a jeho zdravie, tiež lepšiemu spánku a podobne. Ten, kto miluje knihy sa  neštíti s nimi ani pracovať alebo brigádovať. Máš záujem? Pridaj sa na našeu stránku Brigada.sk. 

 

Zaujímavé je tiež zamyslenie nad týmto citátom:

„S pomocou kníh sa mnohí stávajú učenými i mimo školy. Bez kníh nebýva učený nikto ani v škole.“ -Ján Amos Komenský

Hodnotenie

Chcete sa donútiť čítať? Možno vám chýba motivácia
Hodnotenie 4.2 z 5
Počet hlasov 5
Pridať top správu
Predchádzajúci Nasledujúci
Vyhľadávanie
Vyhľadať
Monitoring
Odoslať Viac
VÝHODY REGISTRÁCIE

Publikovanie PR správ
Zápis v katalógu
SEO spätné odkazy
Monitoring

Vyskúšaj zdarma