Psoriáza - chronické ochorenie kože

Psoriáza - chronické ochorenie kože

Viete ako liečiť psoriázu?

12.10.2020 | parfumylacno s.r.o | www.herbatica.sk

Psoriáza (lupienka) alebo ľudovo povedané lupienka je choronické dedičné ochorenie kože, založené na imunitnom podklade, pri ktorom sa bunky množia rýchlejšie ako obvykle.

 

Môže sa objavovať kdekoľvek na tele, ale najčastejšie sa vyskytuje na temene hlavy, lakťoch, kolenách a spodnej časti chrbta. 

 

Zvyčajne sa objavuje na začiatku dospelosti. U väčšiny pacientov sa objavuje na určitých miestach a v závažných ochoreniach môže pokrývať väčšie časti tela. Príznaky tohto ochorenia môžu zmiznúť a potom sa môžu opäť objaviť, kedykoľvek počas celého života.

Ako sa prejavuje psoriáza? 

Príznaky psoriázy sú rôzne, líšia sa v závislosti od typu. Typické sú škvrny ružovo červenej farby a na povrchu suchými ľahko odlupujúcimi sa šupinami, ktoré pokrývajú celé ložisko okrem úzkeho okraja.

 

Tieto škvrny môžu svrbieť, bolieť a niekedy až prasknúť a krvácať. V závažnejších prípadoch škvrny rastú a zlučujú sa do veľkých plôch na tele.

 

V niektorých prípadoch môže psoriáza poškodzovať aj nechty, (môžu meniť farbu, môžu sa štiepiť a uvoľňovať sa z nechtového ložiska). 

 

Škvrny a šupiny sa môžu vyskytovať aj na pokožke hlavy. Niektorí pacienti so psoriázou môžu mať poškodené aj kĺby, v takýchto prípadoch kĺby bolia opúchajú.

Aké sú príčiny psoriázy?

Pri tomto ochorení nie je dodnes udaná presná príčina. Niektorí odborníci odhadujú, že je to spojenie rôznych faktorov. Porucha imunitného systému môže spôsobiť zápal a príliš rýchle vytváranie sa kožných buniek.

 

Psoriáza sa zvykne dediť v rodinách môže sa však prejaviť aj o ďalšiu generáciu.

 

Prepuknutie psoriázy môže spôsobovať :

Infekcia

Emocionálny stres

Fyzikálne a chemické vplyvy 

Iné závažné celkové ochorenia

Zápalové kožné choroby

 

V niektorých prípadoch môže psoriázu spustiť aj užívanie niektorých liekov (napr. to môžu byť niektoré lieky na tlak, lieky na zápal a bolesť)

 

Ako odhaliť, že naše telo napadla psoriáza?

Každý skúsený lekár veľmi ľahko určí diagnózu. A to najmä vtedy, ak má pacient škvrny na určitých miestach, kde sa psoriáza najčastejšie vyskytuje. 

 

Ak si lekár nie je istý diagnózou môže malý kúsok kože poslať na rozbor (takéto vyšetrenie sa volá biopsia). Neexistuje žiadny iný test, ktorý dokáže toto ochorenie potvrdiť.

Ako sa lieči ochorenie kože - psoriáza? 

V súčasnosti existuje mnoho spôsobov, ako liečiť toto ochorenie kože. Niektoré lieky spomaľujú rast nových buniek, iné zase zmierňujú svrbenie pokožky. Liečbu pri psoriáze rozdeľujeme na celkovú a lokálnu.

 

Na menej závažné prejavy ochorenia sa môžu používať (krémy, maste, oleje, vitamíny a rôzne ďalšie prípravky, ktoré sú voľnopredajné v lekárňach, či prírodná kozmetika).

 

V súčasnosti mnoho lekárov veľmi odporúča na liečbu psoriázy rakytník. Rakytník má vďaka vysokým obsahom bioaktívnych látok vysokú nutričnú a liečivú hodnotu. Taktiež rakytník pomáha posilniť oslabený a unavený organizmus.

Psoriaza
 

Hodnotenie

Psoriáza - chronické ochorenie kože
Hodnotenie 4.6 z 5
Počet hlasov 5
Pridať top správu
Predchádzajúci Nasledujúci
Vyhľadávanie
Vyhľadať
Monitoring
Odoslať Viac
VÝHODY REGISTRÁCIE

Publikovanie PR správ
Zápis v katalógu
SEO spätné odkazy
Monitoring

Vyskúšaj zdarma