Krbové kachle: Ako v nich efektívne vykurovať??

Krbové kachle: Ako v nich efektívne vykurovať??

Pohodlie prinášajú drevené brikety.

19.12.2019 | Hi Promotion s.r.o. | ekomall.sk

Sadnúť si večer ku krbu alebo krbovým kachliam sa šálkou čaju v ruke a užiť si príjemnú atmosféru aj sálajúce teplo je snom mnohých ľudí. Často nás ale ruší nutnosť neustáleho priikladania alebo skutočnosť, že drevo nehorí podľa našich predstáv. Pohodlie prinášajú drevené brikety.

 

Drevo do krbu musíme pripravovať s predstihom a skladovať tak, aby bolo suché. Mokré drevo zle horí, zanáša dymovod a suché je zase naopak hneď preč a musíme preto často prikladať. Aj to je jeden z dôvodov, prečo sú po celej Európe už dlhú dobu veľmi obľúbené lisované drevené brikety. Kompaktné a cenovo nenáročné brikety najčastejšie v tvare kvádra alebo valca sa od dreveného uhlia veľmi odlišujú a kúri sa nimi iným spôsobom. Drevené brikety horia pomaly a znižuje sa tak množstvo potrebného paliva, musíte s nimi ale kúriť správne a využiť tak všetky ich výhody.

 

Ako na to?

Krbové kachle musia mať regulovateľný prívod vzduchu a komínovú klapku. Najskôr zakúrime tak, ako sme zvyknutí, teda ideálne použijeme drevené triesky, suché drevo a prípadne podpaľovač. Najlepším a najefektívnejším spôsobom pre tento krok je použitie kombinácie suchého dreva, drevených triesok a podpaľovača. Dvierka necháme mierne otvorené, aby sa prehrial komín, až potom ich zatvárame a necháme celé kachle zahriať s otvoreným prívodom vzduchu a otvorenou komínovou klapkou.

 

Keď sa v kachliach vytvoria žeravé uhlíky, je pravý čas pre brikety. S ohľadom na veľkosť kachlí zvolíme množstvo a brikety položíme na uhlíky. Nie je potrebné nijak zahrabávať, podpaľovať alebo inak s nimi manipulovať, stačí ich naozaj len položiť a privrieť komínovú klapku. Tým sa priebeh horenia spomalí. Že všetko prebieha, ako má, spoznáte podľa žeravých uhlíkov na spodku brikiet, približne po hodine budú brikety celé rozžeravené. V tejto fáze ich môžeme rozhrabnúť a ak chceme, v druhom kroku priložíme ďalšie brikety.

 

Drevené brikety sa hodia do krbových kachlí a krbov, prípadne klasických kachľových pecí. Pre kúrenie v kotli a ako zdroj tepla pre vykurovanie domu sú vhodnejšie drevené peletky, ktoré sa ľahko skladujú a majú vysokú výhrevnosť s minimálnym odpadom.

Hodnotenie

Krbové kachle: Ako v nich efektívne vykurovať??
Hodnotenie 4.25 z 5
Počet hlasov 4
Pridať top správu
Predchádzajúci Nasledujúci
Vyhľadávanie
Vyhľadať
Monitoring
Odoslať Viac
VÝHODY REGISTRÁCIE

Publikovanie PR správ
Zápis v katalógu
SEO spätné odkazy
Monitoring

Vyskúšaj zdarma