Ochráňte svoje dokumenty laminovaním

Ochráňte svoje dokumenty laminovaním

Ochráňte svoje dokumenty - zalaminujte si ich sami

24.04.2021 | Jitka Boberová | www.rbdent.sk

Laminovanie je jednoduché zatavenie alebo zlepenie dokumentov do tenkej priehľadnej fólie s hrúbkou od 80 do 250 mikrónov. Robí sa to pomocou laminovacieho stroja, ktorý pomocou valcov a fólie vytvorí dokonalý dokument. Laminácia je obojstranná, takže pri tomto procese je fólia umiestnená pod papierom aj nad ním. Laminovať sa dá dvomi základnými spôsobmi a to za tepla a za studena.

 

Laminovanie za tepla

Pri laminovaní za tepla sa odporúča používať kvalitné atramentové cartridge alebo tonery, ktoré sú zárukou toho, že pri tepelnom spracovaní nedôjde k zmene farebných odtieňov. Laminovať za tepla sa dá už kancelársky papier, ale tiež aj fotografický papier. Teplota pri tomto spôsobe sa pohybuje okolo 110 ° C a pri prechode valcami dochádza k stlačeniu a prilepeniu fólie k papieru.

 

Laminovanie za studena

Na laminovanie za studena sa spravidla používa fólia obsahujúca lepiacu zmes, ktorá sa pri priechode laminovacom strojom postará o dokonalé zatavenie dokumentov. Takýto postup v podstate nevyžaduje žiadne zariadenie, prenos fólie môže byť vykonaný ručne priamym nalepením na hárok papiera.

 

Laminátory

Samotné laminovanie je rovnako jednoduché ako tlač dokumentov.Všeobecne platí, že hobby laminátory vám väčšinou zalaminujú dokumenty do veľkosti A3. Ak vám to stačí a nelaminujete každý deň, potom vám hobby laminátor bohato stačí. Takéto dokumenty sú nakoniec nielen praktické, ale vyzerajú aj o dosť profesionálnejšie. Keďze je tento článok pre začiatočníkov, profesionálne laminátory nebudeme spomínať.

 

A čo všetko si môžete dať zalaminovať?

Určite všetky dôležité dokumenty, ktoré budete potrebovať aj v budúcnosti a v posdtate všetko čo si zmyslíte. Ale pre lepší prehľad uvedieme pár príkladov:

vizitky

mapy

fotografie

plagáty

cenníky

rozvrhy hodín

učebné pomôcky

jedálne lístky

protokoly

návody

diplomy

výkresy

Laminátor Fellowes Venus
 

Hodnotenie

Ochráňte svoje dokumenty laminovaním
Hodnotenie 4.5 z 5
Počet hlasov 4
Pridať top správu
Predchádzajúci Nasledujúci
Vyhľadávanie
Vyhľadať
Monitoring
Odoslať Viac
VÝHODY REGISTRÁCIE

Publikovanie PR správ
Zápis v katalógu
SEO spätné odkazy
Monitoring

Vyskúšaj zdarma