Poznáte históriu kobercov?

Poznáte históriu kobercov?

Viete si pri pojme „koberec“ predstaviť, čo sa skrýva za jeho históriou?

30.07.2021 | Hi Promotion s.r.o. | jutex.sk

Tisíce dizajnov, nespočetné množstvo rozmerov, farieb, vzorov a stále nové a nové typy materiálov – presne takto možno opísať stále veľmi žiadaný a populárny svet interiérových doplnkov zvaných koberce. Je len ťažké nájsť domáci interiér, kde by sa nenachádzal minimálne jeden koberec či menšia rohož. Tento dizajnový a praktický interiérový doplnok sa už stáročia stáva obľúbenou a trvalou súčasťou domácností naprieč celým svetom, ale i tu u nás doma na Slovensku. Viete si pri pojme „koberec“ predstaviť, čo sa skrýva za jeho históriou? 

 

Význam slova koberec možno hľadať dávnej histórií francúzskeho jazyka

 

Pôvod slova „koberec“ alebo v angličtine „carpet“ siaha do dávnej minulosti písanej vo Francúzsku, kde toto slovo bolo prebrané zo staro-francúzskeho slova „carpiteu“ odvodeného od slovesa „carpire“ (v preklade znamenajúc „trhať“). Autorstvo názvu tohto bytového doplnku možno tak s čistým svedomím pripísať Francúzsku, ktoré stojí za pomenovaním kobercov.  

 

Najstarší objavený koberec je starší ako 6000 rokov

 

Už od nepamäti existencie ľudí boli používané rôzne hmotné prostriedky za účelom oddeliť od ľudského dotyku studený a nepríjemný povrch zeme, ktorá slúžila na sedenie, spánok či sa po nej kráčalo. Množstvá rokov pred tým, než sa dochovali písomné zmienky histórie ľudí, boli na tento účel využívané rôzne kože a kožušiny zvierat. Postupom času nastávala éra používania i rôznych iných prírodných materiálov, ktoré v porovnaní s kožušinami poskytovali ešte väčší komfort a boli mali dlhšiu životnosť používania.  Za najstarší doposiaľ objavený koberec je považovaný tzv. Pazyryk , čo je časť metrového koberca objavená na sibírskom hrobe v roku 1949 . Odborníci sa domnievajú, že je starý viac ako 6 000 rokov a pochádza z 5. storočia pred naším letopočtom.

 

Napriek tomu, že tkanie sa čoskoro stalo bežným vo veľkej časti sveta, každé etnikum v minulosti produkovalo celkom odlišné vzory na rôzne účely. Napríklad na blízkom východe plnili koberce praktickú funkciu, zatiaľ čo v Číne boli vyrábané pre čisto dekoratívne účely. V našom súčasnom svete sú populárne koberce i rohože ako pre vizuálne tak i funkčné vlastnosti. 

Hodnotenie

Poznáte históriu kobercov?
Hodnotenie 4.5 z 5
Počet hlasov 4
Pridať top správu
Predchádzajúci Nasledujúci
Vyhľadávanie
Vyhľadať
Monitoring
Odoslať Viac
VÝHODY REGISTRÁCIE

Publikovanie PR správ
Zápis v katalógu
SEO spätné odkazy
Monitoring

Vyskúšaj zdarma