Šetrné vykurovanie: Čo robiť s príchodom zimného obdobia?

Šetrné vykurovanie: Čo robiť s príchodom zimného obdobia?

Čo by ste mali robiť alebo naopak nerobiť, aby ste ušetrili?

16.09.2019 | Hi Promotion s.r.o. | ekomall.sk

Vyhýbajte sa zbytočnému vykurovaniu

Ideálna teplota v miestnosti je približne 21 stupňov. Ak sa opýtame odborníkov, zistíme, že v spálni postačí, ak sa bude teplota nižšia, približne o 3 stupne. Najteplejšou miestnosťou v dome by naopak mala byť kúpeľňa.

 

Dnes je už regulácia teploty skutočne jednoduchá. Všetky radiátory sú povinne vybavené hlavicami, na ktorých si dokážete nastaviť teplotu podľa ľubovôle.

 

Najlepšie urobíte, ak budete teplotu doma strážiť. Netreba zbytočne domácnosť vykurovať, ak napríklad nie ste doma.

 

Rozumné vetranie

 

Vetranie je nutnosťou a samozrejmosťou a nesmiete ho zanedbávať ani v mrazivom počasí. Aj tu však existuje určitý postup, ako vetrať správne. V prvom rade je treba vetrať pravidelne, a teda aspoň raz, dvakrát denne. Odporúča sa vetrať intenzívne a nárazovo, čo znamená, že okná otvoríte na niekoľko minút dokorán. V čase vetrania by ste mali topenie vypínať, aby ste zbytočne nemali privysoké nedoplatky.

 

Prečo je vetranie dôležité?

 

Dnes, keď je už technológia na vysokej úrovni, domy sú zateplené a plastové okná kvalitné, domácnosti nie sú prefukované, ako to bývalo kedysi. V dome sa tak drží nielen teplo, ale tiež vlhkosť, ktorá môže byť príčinou vzniku plesní. Vzduch by sa mal v byte meniť každé dve hodiny. Inak sa stane to, že vydýchaný vzduch, konkrétne oxid uhličitý, stúpne, čo môže mať nepriaznivé účinky na vaše zdravie.

 

Nevykurujte len plynom alebo elektrinou

 

Mnohé domácnosti v čase zimy nepoužívajú na vykurovanie len plyn alebo elektrinu. Siahajú tiež po alternatívnych možnostiach, napríklad po starom dobrom dreve. Avšak, ani drevo nemusí byť úplne najvhodnejšou voľbou. Najmä kvôli vlhkosti, ktorá sa v ňom drží a kvalite. Na trhu nájdete aj iné varianty - drevené brikety a pelety. Oba zmienené materiály sú vyrábané z pilín, ktoré sú zhutnené do kociek, kvádrov alebo valcov. Výhodou brikiet a peliet je nízke percento vlhkosti, vysoký prísun tepla a jednoduchá manipulácia. Ak sa rozhodnete pre drevené pelety, budete potrebovať kotol alebo kozub s automatickým alebo poloautomatickým podávačom. V prípade drevených brikiet to ale neplatí. Tie môžete použiť vo všetkých kozuboch a kotloch. Je tiež dobré myslieť na to, že brikety sú šetrné k životnému prostrediu, neobsahujú žiadne chemikálie a nedechtujú.

 

Tak čo na to hovoríte? Vyskúšate drevené brikety?

Hodnotenie

Šetrné vykurovanie: Čo robiť s príchodom zimného obdobia?
Hodnotenie 4 z 5
Počet hlasov 2
Pridať top správu
Predchádzajúci Nasledujúci
Vyhľadávanie
Vyhľadať
Monitoring
Odoslať Viac
VÝHODY REGISTRÁCIE

Publikovanie PR správ
Zápis v katalógu
SEO spätné odkazy
Monitoring

Vyskúšaj zdarma