Som absolvent školy, čo teraz?

Som absolvent školy, čo teraz?

Toto sú vaše povinnosti po ukončení školy

27.08.2021 | Global Services Slovakia s.r.o. | www.gsgroup.sk

Kedy sa oficiálne zbavuješ statusu študenta? Pre študenta strednej a vysokej školy platia úplne iné termíny:

 

 

Absolvent strednej školy

Ak si tento rok ukončil strednú školu, tvoj status študenta trvá do 31. augusta.

 

Absolvent vysokej školy

Tu je prípadov niekoľko a je to individuálne. Status študenta končí každému vysokoškolákovi vtedy, keď dokončí štátnu skúšku, to záleží od toho, ktorý termín obhajoby práce a štátnych skúšok si zvolí.

 

Čo robiť po ukončení školy?

Na výber máš z viacerých možností, napríklad: môžeš pokračovať v štúdiu (v tomto prípade by si už mal mať dokument zo školy, v ktorom sa píše, že ťa prijali), potom môžeš ísť pracovať, prihlásiť sa na Úrade práce, sociálnych vecí a rodiny, alebo byť dobrovoľne nezamestnaný.

 

Áno, pochopil si to správe, na Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny nie je registrácia povinná. Týmto rozhodnutím však budeš mať aj isté povinnosti, ako napríklad tie, že si budeš musieť sám zo svojich zdrojov platiť poistenie.

 

Ak si sa rozhodol ísť na úrad, mal by si tak spraviť, ak už nebudeš pokračovať štúdiu (teda sa ti status študenta skončil) a mal by si sa tu nahlásiť do siedmych dní od ukončenia štúdia. V tomto prípade tu budeš evidovaný už od prvého dňa skončenia školy.

 

Ak to v tomto termíne nestihneš (prídeš až po siedmych dňoch), evidovaný budeš až odo dňa odoslania žiadosti, takže dni, ktoré si tam nebol evidovaný si preplatíš.

 

Nezabudni si priniesť:

platný občiansky preukaz kópiu dokladu o najvyššom dosiahnutom vzdelaní potvrdenie o dobe štúdia vydané školou vyhlásenie o (ne) podaní prihlášky na vysokoškolské štúdium

Hodnotenie

Som absolvent školy, čo teraz?
Hodnotenie 4 z 5
Počet hlasov 2
Pridať top správu
Predchádzajúci Nasledujúci
Vyhľadávanie
Vyhľadať
Monitoring
Odoslať Viac
VÝHODY REGISTRÁCIE

Publikovanie PR správ
Zápis v katalógu
SEO spätné odkazy
Monitoring

Vyskúšaj zdarma