Viete, aký proces sa ukrýva za pojmom upcyklácia?

Viete, aký proces sa ukrýva za pojmom upcyklácia?

S narastajúcou populáciou sa postupne zvyšuje i miera dopadu rôznych ekologických problémov na našu Zem.

31.05.2021 | Hi Promotion s.r.o. | ekomall.sk

Náš svet sa čoraz viac usiluje zameriavať svoju pozornosť na dôležité otázky týkajúce sa ochrany životného prostredia a pomoci našej planéte. A nemožno sa tomu vôbec čudovať. S narastajúcou populáciou sa postupne zvyšuje i miera dopadu rôznych ekologických problémov na našu Zem. Pojmy ako recyklácia, ekológia, eko-domácnosť či trvalo udržateľná spotreba už nie sú mnohým tak veľmi neznáme, ba naopak, stále viac ľudí sa usiluje ich významu porozumieť a využiť ich v prospech nášho životného prostredia.

 

Upcykláciu nemožno stotožniť s recykláciou

 

Možno sa názvami dosť podobajú, avšak upcyklácia nepredstavuje to isté čo koncept recyklácie. Recykláciou chápeme proces, v rámci ktorého dochádza k opätovnému využitiu materiálov, ktoré už boli používané, ako sú napríklad PET fľaše, sklo či papier. Recyklácia a upcyklácia síce neoznačujú to isté, cieľ majú však rovnaký – pomôcť nášmu životnému prostrediu, ochrániť ho a prechádzať plytvaniu zdrojov. Upcykláciou rozumieme proces transformácie odpadových materiálov alebo nepotrebných a vedľajších produktov na nové materiály či produkty prinášajúce rôznu umeleckú, environmentálnu, ale i praktickú hodnotu, a to s cieľom zvýšenia kvality týchto materiálov. O pojme upcyklácia sa prvýkrát začalo písať a diskutovať v roku 1994.

 

Skutočne kreatívne opätovné použitie

 

Tento proces sa častokrát označuje ako kreatívne opätovné použitie a nemožno sa tomu čudovať, pretože vzniklo skutočne množstvo skvelých nápadov ako rôzne nepotrebné zvyškové materiály opäť využiť a premeniť na niečo užitočné.Upcyklácia sa s obľubou používa najmä v umení, priemysle, ale i v móde. Zaujímavosťou je napríklad orchester z americkej Paraguaye, ktorého nástroje sú vyrobené z materiálov odobratých z predmestskej skládky. Módni dizajnéri začali s nástupom upcyklácie využívať textilný odpad na tvorbu nových módnych trendov.

 

Upcyklácia je zaujímavý koncept, ktorý podstatným spôsobom dokáže zamedziť poškodzovaniu našej prírody. Ak vás nezaujala jej myšlienka, stále môžete k ochrane našej planéty prispieť aj napríklad vykurovaním s použitím brikiet, ekohráškuči peliet a1.

Hodnotenie

Viete, aký proces sa ukrýva za pojmom upcyklácia?
Hodnotenie 5 z 5
Počet hlasov 2
Pridať top správu
Predchádzajúci Nasledujúci
Vyhľadávanie
Vyhľadať
Monitoring
Odoslať Viac
VÝHODY REGISTRÁCIE

Publikovanie PR správ
Zápis v katalógu
SEO spätné odkazy
Monitoring

Vyskúšaj zdarma